1.Սեդան, Արամը և Մարին միասին ունեն 800 դրամ, Որքա՞ն դրամ ունի Սեդան, եթե Արամն ու Մարին միասին ունեն 540 դրամ;
լուծում
800-540=260 ֏
Պատ
260 դրամ
2. Լիլիան, Գարիկը և Դավիթը միասին ունեն 950 դրամ; Որքան դրամ ունի Լիլիան, եթե Գարիկն ու Դավիթը միասին ունեն 450 դրամ;
լուծում
950-450=500֏
պատ
500 դրամ ունի լիլիան
3. Լիլիան, Վիկտորիան և Հայկը միասին ունեն 1000 դրամ; Որքան դրամ ունի Վիկտորիան, եթե Լիլիան ու Հայկը միասին ունեն 270 դրամ;
լուծոյմ
1000-270=730֏
պատ
730 դրամ
4. Արթուրը, Նարեն և Արսենը միասին ունեն 720 դրամ; Որքան դրամ ունի ԼԱրսենը, եթե Արթուրն ու Նարեն միասին ունեն 350 դրամ;
լուծում
720-350=370
պատ
370 դրամ
5. Նոյի մոտ կար 1000 դրամ; Նա գնեց 3 հաց և 1 տուփ կարագ; 1 հացն արժե 100 դրամ, իսկ 1 տուփ կարագը՝250 դրամ;
լուծում
3×100=300
1×250=250
300+250=550
1000-550=450֏
….Առաջարկի՛ր խնդրի պահանջ;
նունեն ունի 800 դրամ նա գնեց 2 կգ բազուկ եւ մեկ 2 կգ գազար ինչքան գումար մնաց նրա մոտ գումար եթե 1 կգ բազուկ արժի 200 դրամ իսկ գազար 150 դրամ։
լուծում
2×150=300
2×200=400
300+400=700
800-700=100
պատ
100 դըամ